Administration and Support Staff |
|
|
|
Katina Brenn
|
Superintendent |
[email protected]
|
Janel Andrews |
Executive Assistant |
[email protected] |
Jennifer Eatherly
|
School Nurse |
[email protected]
|
Gary Barton |
Maintenance/Grounds Director |
[email protected] |
Lynn Carpenter
|
Food Service Director
|
[email protected] |
Christie Foss
|
District Substitute Clerk |
[email protected] |
Jo DeYoung |
Business Manager |
[email protected] |
Pat Hamilton |
Custodial Services Director |
[email protected] |
Miran Krannawitter |
Bookkeeper
|
[email protected] |
Rhonda Kropp |
Bookkeeping Assistant |
[email protected] |
Shawn Reinert |
Technology/Powerschool Advisor |
[email protected] |
Phil DeYoung
|
Technology Director
|
[email protected] |
Cindy Black
|
Transportation Director-
Operations/Personnel |
[email protected]
|
Diana Wieland |
K-12 Curriculum Director |
[email protected] |
Brenda Younger |
Copy Center Clerk |
[email protected] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
High School |
|
|
|
|
Stephanie McNemar
|
High School Principal |
[email protected]
|
Lance Krannawitter
|
Communications/ Athletics Director |
[email protected]
|
Ryan Becker
|
Engineering Tech./Robotics
|
[email protected] |
Maria Benefield |
Special Education |
[email protected] |
Travis Betz
|
CMS Social Studies |
[email protected] |
Karen Sullivan
|
School Social Worker
|
[email protected]
|
Katie Coulter
|
Career Academy Facilitator
|
[email protected] |
Melinda Fikan |
Thomas County Learning Center Director |
[email protected] |
Mary Beth Flanagin
|
Assistant AD/Secretary
|
[email protected] |
Cindie Franz |
Paraprofessional |
|
Paige Gawith |
English Language Arts
|
[email protected] |
Chris Giersch |
Science and Health Occupations |
[email protected] |
Kacie Goetz |
Careers/Counseling Registrar |
[email protected] |
Steve Hansen |
Paraprofessional |
|
Donna Henry |
English Language Arts
Yearbook/Newspaper |
[email protected] |
Silvia Mainus
|
TCLC Paraprofessional
|
|
Rachel Mapps
|
TCLC Instructor
|
|
Kathy Myers
|
Accompanist |
|
Shelly Myers |
English Language Arts
|
[email protected] |
Christina Jumper
|
Mathematics |
[email protected]
|
Joey Nickols |
Instrumental & Vocal Music |
[email protected] |
Gordon Rasmussen |
Science & Woods |
[email protected] |
Cindy Reinert |
Family and Consumer Science |
[email protected] |
Denita Rodgers
|
Secretary |
[email protected] |
Nancy Rundel |
Social Studies & Drama
|
[email protected] |
Ed Schmitt |
Physical Education |
[email protected] |
Joan Schwarz |
Laundry Aide |
|
Matt Sims
|
Mathematics |
[email protected] |
Trish Starbuck
|
Art |
[email protected] |
Melissa Rall
|
Chemistry/Physics |
[email protected]
|
Hollie Timson |
Foreign Language-Spanish |
[email protected] |
Lesley Wagoner
|
Business |
[email protected] |
Stephanie Thomas
|
Paraprofessional |
|
Candi Neeley
|
Paraprofessional |
|
Sandy Wilks |
Media Clerk |
[email protected] |
Alex Williams |
Special Education
|
[email protected] |
Rick Williams
|
Social Studies
|
[email protected]
|
|
|
|
|
|
|
Middle School |
|
|
|
|
Robb Ross |
MS Principal/MS AD |
[email protected] |
Chris Gardner
|
MS Assistant Principal /AD
|
[email protected]
|
Andrea Arnoldy
|
English |
[email protected]
|
Debra Collins |
Mathematics |
[email protected] |
Heather Stapp
|
Special Education Services |
[email protected]
|
Kevin Cox |
Physical Education |
[email protected] |
Kelly Draper |
Media Clerk |
[email protected] |
Lamoreaux Fulwider
|
Art 4th-/8th
|
[email protected] |
Rees McKinney |
Social Studies |
[email protected]
|
Camille Giersch
|
English/Library
|
[email protected] |
Vicky Giesenhagen |
Paraprofessional |
|
Tamy Huff |
Paraprofessional |
|
Brandi Jones
|
English |
[email protected] |
Sherry Kinderknecht |
Mathematics |
[email protected] |
Todd Murdock |
Social Studies |
[email protected] |
Jill Nickols |
MS Vocal/ Band |
[email protected] |
Joey Nickols |
MS Band
|
[email protected] |
Vicki Nickols |
Technology
|
[email protected]
|
Nancy Ohlrogge
|
Paraprofessional |
|
Troy Rall |
Science |
[email protected] |
Gordon Rasmussen
|
Woods |
[email protected] |
Robin Schwanke
|
English/Social Studies
|
[email protected] |
Deann Shields |
Secretary/Powerschool Assistant |
[email protected] |
Missy Siruta
|
Secretary |
[email protected] |
Kyle Shively |
Counselor |
[email protected] |
Lesley Wagoner
|
Technology |
[email protected] |
Brad Wildeman |
Science |
[email protected] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Grade School |
|
|
|
|
Robb Ross
|
GS Principal/AD |
[email protected]
|
Chris Gardner
|
Asst. GS Principal/AD
|
[email protected]
|
|
1st grade
|
|
Krista Alexander |
2nd grade |
[email protected] |
Courtney Amundson
|
Headstart Aide
|
|
Shirley Arnberger |
3rd grade |
[email protected] |
Martha Balbuena
|
Headstart Aide
|
|
Tawnia Bange |
2nd grade |
[email protected] |
Bonny Brown |
Speech/Language Pathologist |
[email protected] |
Melissa Brown |
Library Paraprofessional |
[email protected] |
Shanda Brown |
Kindergarten |
[email protected] |
Shana Carman |
Speech/Language Pathologist |
[email protected] |
Erica Carter |
Special Education Services |
[email protected] |
Jeanne Cox
|
Art |
[email protected] |
Roni Dietz
|
Physical Education
|
[email protected] |
Karen Dilts |
Early Childhood |
[email protected] |
Mara Dee Fulwider
|
Title I Math |
[email protected]
|
Josh Faber |
4th grade |
[email protected] |
Mara Dee Fulwider |
1st grade |
[email protected] |
Janell Griffin |
Head Start Paraprofessional |
[email protected] |
Harriet Holloway |
Support Services Clerk-K-12 |
[email protected] |
Kathy Lindberg |
Paraprofessional |
[email protected] |
Jessica Linman
|
3rd grade
|
[email protected] |
Don Martin
|
Paraprofessional |
[email protected]
|
Jamie McClure |
Title I Reading |
[email protected] |
Sara McKnight
|
Special Education
|
[email protected] |
Linda Niermeier
|
Paraprofessional |
|
Jason Ostmeyer |
3rd grade |
[email protected] |
Judy Parker |
Head Start Instructor |
[email protected] |
Rachel Platt
|
Paraprofessional
|
[email protected] |
Becky Quenzer |
4th Grade
|
[email protected] |
Jennifer Rall |
3rd grade |
[email protected] |
Nicole Ratzlaff |
Paraprofessional |
|
Megan Rietcheck
|
Kindergarten |
[email protected] |
Terry Roberts |
Psychologist K-12 |
[email protected] |
Flo Rodriguez |
Paraprofessional |
|
Julie Ross |
1st grade |
[email protected] |
Dana Schmid |
Speech Paraprofessional |
[email protected] |
Shawna Schwarz |
Head Start Aids |
[email protected] |
Kyle Shively
|
Counselor |
[email protected] |
Sally Smith |
Reading/4th Grade
|
|
Anna Stithem
|
Paraprofessional |
|
Krysti Terrell |
2nd grade |
[email protected] |
Kathy Vaughn
|
After School Program Director
|
[email protected] |
Marcia Wagoner |
Paraprofessional |
|
Shirley Weber
|
Paraprofessional |
|
Annette Wetter |
Secretary |
[email protected] |
|
|
|
Kim Wolf |
Kindergarten |
[email protected] |
Stacy Wolf (Mrs. Stacy) |
1st grade
|
[email protected] |